Większy Obciach



Zespół Większy Obciach pochodzi z Warszawy. Powstał w roku 2004 po rozpadzie zespołu Obciach i jest kontynuatorem działań poprzednika. Został założony niemal w tej samej chwili, w której rozpadła się stara kapela. Powołali go do życia trzej muzycy dotychczasowego składu, którzy wciąż chcieli grać mimo rozpadu, oraz chcieli aby repertuar Obciachu nie odszedł w zapomnienie.

Burzliwa historia obu powiązanych ze sobą kapel przedstawia się następująco:
Zespół Obciach założony został na początku roku 1997 przez Krzysztofa Zielińskiego i Jana Nałęcza, do których szybko dołączył Rafał Olejnicki. W tym wczesnym, dość oryginalnym pod względem instrumentarium okresie, kiedy Jan Nałęcz grał na pianinie, Rafał Olejnicki na flecie i tamburynie, Krzysztof Zieliński na gitarze i flecie, śpiewali wszyscy po trochu a zespół skupiał się głównie na graniu kowerów punkowych i rockowych w dość nietypowych wersjach, powstała pierwsza piosenka Obciachu "Krótki smęt o sklepie Bajaderka", wykonywana przez Większy Obciach po dziś dzień.
Z czasem skład przybrał bardziej typową rockową formę - Rafał Olejnicki przerzucił się na perkusję, Jan Nałęcz został śpiewającym basistą a Krzysztof Zieliński śpiewającym gitarzystą. Jednocześnie do zespołu dołączył saksofonista Piotr Jaros. W tym składzie zespół zaczął prężniej tworzyć własny materiał oraz koncertować. Pierwszy koncert odbył się 06.02.1999r w zajezdni autobusowej przy ul. Inflanckiej w Warszawie, gdzie zresztą znajdowała się urządzona przez

Obciach sala prób. Zajezdnia już niestety nie istnieje, nad czym bardzo ubolewamy.
Ten skład istniał i koncertował mniej więcej do końca roku 2002, grając m.in. w warszawskich klubach Remont, Harenda, B65, w ośrodku Michael, w ośrodku SOS, a także poza Warszawą, m.in. w Siedlcach, w Babicach, w Legionowie oraz w miejscowości Łacha na zlocie miłośników Volkswagena Garbusa. W tym składzie zarejestrowano płytę live, sprzedawaną póĽniej wśród znajomych i na koncertach. Brzmiała ona podle, ale nikt się tym wówczas specjalnie nie przejmował. Jubileuszowy koncert z okazji pięciolecia zespołu odbył się w warszawskim klubie 13, który póĽniej przekształcił się w Progresję. Ostatni koncert z Rafałem Olejnickim w składzie odbył się 04.10.2002r w Warszawie na wernisażu sztuki nowoczesnej, kiedy to zespół wychodził na scenę (umowną, bo w istocie sceny nie było) kilka razy i przegrał pół nocy, niczym kapela weselna.

Nowym perkusistą został Jakub Kurek z zaprzyjaĽnionego zespołu Melansz. Pierwszy koncert w nowym składzie zespół zagrał 05.03.2003r w warszawskim klubie Nemo. Był to niestety także ostatni koncert z tym perkusistą, który niebawem zmuszony był opuścić zespół, jednak zdążył jeszcze wziąć udział w sesji nagraniowej kolejnej płyty, tym razem nagranej na setkę w studiu Centralnego Domu Qultury w Warszawie. Ta płyta także nie zachwycała brzmieniem, i tym razem mogliśmy śmiało powiedzieć że wina leżała bardziej po stronie realizatora niż umiejętności zespołu.
Kolejnym bębniarzem został Łukasz Białach, który pierwszy swój koncert z zespołem zagrał w warszawskiej Proximie w dniu 09.05.2003r. Zespół w tym składzie grał także koncerty m.in. w Warszawie w klubie Bikers Place, ponownie w ośrodku Michael, a także w domu kultury w Łomży oraz na integracji Wydziału Geologii UW w Bocheńcu. Dwa ostatnie koncerty zespołu o nazwie Obciach odbyły się 7 i 8 maja 2004 na Juwenaliach na dziedzińcach warszawskich domów studenckich Ustronie i Akademik.

Wybrane kawałki z różnych sesji nagraniowych zespołu Obciach można znaleĽć w Internecie na stronie http://obciach.mp3.wp.pl. Zespół przez około 7,5 roku działalności grał wspólne koncerty z wykonawcami reprezentującymi style różne i zupełnie od siebie odległe, w tym z kilkoma bardziej znanymi, jak choćby Closterkeller, Skankan czy Gabriel Fleszar.

W dniu 15 XI 2004 zapadła ostateczna decyzja o zakończeniu muzycznej współpracy dwóch założycieli Obciachu - Jana Nałęcza i Krzysztofa Zielińskiego. Członkowie starego składu ustalili wspólnie, że nikt z nich nie będzie używał dotychczasowej nazwy Obciach. Tego samego dnia z powodów już wspomnianych Łukasz Białach, Piotr Jaros i Krzysztof Zieliński powołali do życia nowy projekt. Już w chwili jego powstania mieliśmy ustalony termin pierwszego koncertu na 22 XI 2004, także praktycznie do ostatniej chwili szukaliśmy nazwy pod którą mielibyśmy tego dnia zagrać. W końcu zdecydowaliśmy się na "Większy Obciach". Nowa nazwa ma jasno świadczyć o tym, że kontynuujemy słuszne tradycje starej kapeli i pozostajemy z nią w ścisłym związku, gdyż niektórzy z nas poświęcili jej dobrych kilka lat życia, o licznych napisanych piosenkach nie wspominając. Dlatego ani przez chwilę nie było mowy o całkowitym odrzuceniu tego dorobku.
Czwartym członkiem nowego składu został basista i wokalista Janusz Rutkowski. Niestety zupełnie niespodziewanie ów pierwszy koncert w nowym składzie nie odbył się, gdyż Łukasz Białach po prostu nań nie przyszedł. Wkrótce przestał on być członkiem zespołu, a szukanie nowego perkusisty okazało się niesłychanie trudnym zadaniem. Odbyliśmy wiele przesłuchań i przez zespół przewinęło się wielu kandydatów. Jednocześnie przez cały czas zespół, nie mający póki co pełnego składu, tworzył nowe utwory. PóĽną wiosną roku 2005 zadzwonił do nas Mikołaj Waszczuk, który wkrótce został naszym nowym bębniarzem. Co ciekawe, cały nowy skład zespołu spotkał się około 4 lata wcześniej na jednej scenie, jeszcze się nie znając - miało to miejsce w warszawskim Remoncie, gdzie na przeglądzie PUPA'01 Piotrek i Krzysiek grali w zespole Obciach, Janusz w zespole Robór a Mikołaj w zespole Gladius Noctis.
Wkrótce dołączył do nas puzonista Jarosław Ważny i ustalił się obecny skład Większego Obciachu. W tym właśnie składzie na przełomie lat 2005/2006 w warszawskim MK Studio nagraliśmy płytę demo, której rozpowszechnianiem zajmujemy się obecnie. Efektów tej sesji można posłuchać na stronie http://wiekszyobciach.mp3.wp.pl. Cały czas tworzymy też nowe piosenki i przygotowujemy się do pierwszych w tym składzie koncertów.

Staramy się robić wszystko, żeby naszego stylu nie dało się zbyt łatwo sklasyfikować. Na pewno na naszą twórczość duży wpływ miał punk, niemały rock'n'roll czy reggae, jednak każdy, kto nas posłucha zauważy, że często robimy wycieczki w różne inne rejony muzyczne, lubimy eksperymentować i mieszać ze sobą style.

Skład:
Piotr Jaros - saksofon
Janusz Rutkowski - gitara basowa, wokal
Mikołaj Waszczuk - perkusja
Jarosław Ważny - puzon
Krzysztof Zieliński - gitara, wokal

www.wiekszyobciach.prv.pl